تبلیغات
تبوک - تایید مشروط
تبوک
پنجشنبه 30 مهر 1394 :: نویسنده : مهدی موذن

نامه رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام


  •  محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود
  •  در سراسر دوره‌ی ۸ ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد/ اقداماتی که در دو بند بعدی آمده، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.‌
  • رهبر انقلاب: سازمان انرژی اتمی، تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره‌ی ۸ ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
  •  در موارد ابهام برجام، تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است/ رفع معضلات کنونی جز با پیگیری اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد/ مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشتن تحریم، به واردات بی‌رویه نینجامد و از واردات مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.
  •  از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی صورت گرفته و اجرایی شدن آن به بعد از اقدامات ایران موکول شده، لازم است تضمین‌های قوی برای جلوگیری از تخلف طرف مقابل تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است/ هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.
  •  لازم می‌دانم از همه‌ی دست‌اندرکاران این فرآیند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها از جمله هیئت مذاکره‌کننده که در تثبیت نقاط مثبت برجام همه‌ی سعی ممکن را به کار بردند و از منتقدانی که با ریزبینی نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از کمیسیون ویژه‌ی مجلس و شورای عالی امنیت ملی که با ملاحظات خود برخی نقاط خلأ را پوشش دادند و از رئیس و نمایندگان مجلس که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، قدردانی خود را اعلام دارم.


متن نامه معظم له در ادامه مطلب

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جناب آقای روحانی
رئیس‌جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیّت ملّی (دامت توفیقاته)

با سلام و تحیّت؛
اکنون که موافقت‌نامه‌ی موسوم به «برجام» پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیّت ملّی، سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم میدانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندرکارانِ مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصتهای کافی برای رعایت و حفظ منافع ملّی و مصالح عالیه‌ی کشور در اختیار داشته باشید.

۱) پیش از هر چیز لازم میدانم از همه‌ی دست‌اندرکاران این فرایند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها از جمله هیئت مذاکره‌کننده‌ی اخیر که در توضیح نقاط مثبت و در اصلِ تثبیت آن نقاط همه‌ی سعی ممکن خود را به کار بردند، و نیز از منتقدانی که با ریزبینیِ قابل تحسین، نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از رئیس و اعضای کمیسیون ویژه‌ی مجلس و نیز از اعضای عالی‌مقام شورای عالی امنیّت ملّی که با درج ملاحظات مهمّ خود، برخی از نقاط خلأ را پوشش دادند، و سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، و نیز از رسانه‌ی ملی و نویسندگان مطبوعات کشور که با همه‌ی اختلاف‌نظرها، در مجموع تصویر کاملی از این موافقت‌نامه در برابر افکار عمومی نهادند، قدردانی خود را اعلام دارم. این مجموعه‌ی پر حجم کار و تلاش و فکر در مسئله‌ای که گمان میرود از جمله‌ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت‌آموز جمهوری اسلامی باشد، در خور تقدیر و مایه‌ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان میتوان گفت که پاداش الهی برای این نقش آفرینی‌های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود، ان‌شاءالله؛ زیرا وعده‌ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او، تخلّف‌ناپذیر است.

۲) جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در دو نامه به اینجانب مبنی بر اینکه قصد براندازیِ جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرف‌داری‌اش از فتنه‌های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتّی هسته‌ای –که میتواند به کیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود– پرده از نیّت واقعی سران آمریکا برداشت. صاحب‌نظران سیاسی عالَم و افکار عمومی بسیاری از ملّتها، بوضوح تشخیص میدهند که عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیّت و هویّت جمهوری اسلامی ایران است که برخاسته از انقلاب اسلامی است. ایستادگی بر مواضع بر حقّ اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده‌طلبی و دست‌اندازی به ملّتهای ضعیف، افشای حمایت آمریکا از دیکتاتوری‌های قرون وسطائی و سرکوب ملّتهای مستقل، دفاع بی‌وقفه از ملّت فلسطین و گروه‌های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلمهای عمده‌ای را تشکیل میدهند که دشمنی رژیم ایالات متّحده‌ی آمریکا را بر ضدّ جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب‌ناپذیر کرده است؛ و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس کند ادامه خواهد داشت.
چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریکا در مسئله‌ی هسته‌ای و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریب‌کاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اوّلیّه‌ی آنان که با نیّت قبول مذاکره‌ی مستقیم از سوی ایران انجام میشد، با نقض عهدهای مکرّر آنان در طول مذاکرات دوساله و همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و دیپلماسی زورگویانه‌ی آنان در رابطه با دولتها و مؤسّسات اروپاییِ دخیل در مذاکرات، همه نشان‌دهنده‌ی آن است که ورود فریب‌کارانه‌ی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، نه با نیّت حل‌وفصل عادلانه، که با غرض پیشبرد هدفهای خصمانه‌ی خود درباره‌ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
بی‌شک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه‌ی دولت آمریکا و ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی، از ورود زیانهای سنگین جلوگیری کند. با این حال، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود.

۳) بندهای نه‌گانه‌ی قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوّبه‌ی شورای عالی امنیّت ملّی، حاوی نکات مفید و مؤثّر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام میگردد.
اوّلاً: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.
ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.
ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.
رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویّت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.
خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌‌شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن دراین‌‌باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور، باید بتدریج و در دفعات متعدّد باشد.
سادساً: مطابق مصوّبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدّت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا پانزده سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیّه و با دقّت در شورای عالی امنیّت ملّی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند.
سابعاً: سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای سامان‌دهی کند که در پایان دوره‌ی هشت‌ساله هیچ کمبود فنّاوری برای ایجاد غنی‌سازیِ مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
ثامناً: توجّه شود که در موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.
تاسعاً: وجود پیچیدگی‌ها و ابهامها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب میکند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.

با توجّه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیّت ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود.
در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد. امید است که مراقبت شود که این مقصود با جدّیّت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملّی توجّه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمایید که وضعیّت پس از برداشته شدن تحریمها، به واردات بی‌رویّه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدّاً پرهیز شود.
توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.
 
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۹ مهرماه ۹۴
نوع مطلب :
برچسب ها : تایید مشروز، آقا، برجام، تبوک،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 30 تیر 1398 08:47 ق.ظ
Article writing is also a excitement, if you know afterward you can write or else it is difficult to write.
چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:39 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you have been utilizing?
I'm having some minor security problems with my latest
website and I would like to find something more safeguarded.
Do you have any solutions?
پنجشنبه 9 خرداد 1398 04:13 ب.ظ
Hi, yeah this post is genuinely nice and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.
شنبه 4 خرداد 1398 08:34 ق.ظ
Very shortly this site will be famous amid all blogging and site-building viewers, due to it's nice articles or reviews
پنجشنبه 2 خرداد 1398 12:03 ب.ظ
Why people still use to read news papers when in this technological globe everything is accessible on net?
چهارشنبه 1 خرداد 1398 04:53 ق.ظ
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 05:32 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for تایید
شنبه 28 اردیبهشت 1398 02:34 ق.ظ
It's an amazing piece of writing designed for all the internet viewers; they
will take benefit from it I am sure.
جمعه 27 اردیبهشت 1398 10:08 ب.ظ
This is a topic which is close to my heart...
Thank you! Where are your contact details though?
جمعه 27 اردیبهشت 1398 12:18 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this superb blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
Talk soon!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 01:50 ب.ظ
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 05:29 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your
stuff previous to and you are just too magnificent. I
really like what you've acquired here, certainly like
what you are stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it smart.

I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 05:50 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on تایید. Regards
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 03:43 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be
delivering the following. unwell unquestionably come further
formerly again as exactly the same nearly very often inside case
you shield this increase.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 09:16 ب.ظ
Hello colleagues, pleasant piece of writing and fastidious urging commented here,
I am really enjoying by these.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 07:53 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with valuable info to work on. You've done an impressive
job and our whole community will be thankful to you.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 06:59 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff
previous to and you're just too wonderful. I actually like what you have acquired
here, certainly like what you're stating and the way in which you
say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous website.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 06:11 ق.ظ
First off I want to say wonderful blog! I had a
quick question that I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts
before writing. I've had a difficult time clearing my
thoughts in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like
the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply
just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

Cheers!
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 12:38 ق.ظ
This is the right blog for everyone who wishes to understand
this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
You definitely put a new spin on a subject that's been written about for
a long time. Great stuff, just wonderful!
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 10:12 ق.ظ
Hello! This post could not be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old
room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 12:05 ق.ظ
This is my first time pay a quick visit at here and i am truly impressed to
read everthing at alone place.
شنبه 7 اردیبهشت 1398 06:00 ب.ظ
I'm really inspired along with your writing talents and also with the format
on your blog. Is that this a paid theme or did you customize it your self?
Either way keep up the nice quality writing, it is rare to look a nice weblog like this one today..
شنبه 7 اردیبهشت 1398 03:40 ب.ظ
Howdy, There's no doubt that your web site could be having web browser compatibility
problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping issues. I just wanted to
give you a quick heads up! Other than that, wonderful
blog!
شنبه 7 اردیبهشت 1398 12:17 ق.ظ
Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article.
I'll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:37 ق.ظ
This design is wicked! You most certainly know how to keep a
reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job. I really loved what
you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 11:04 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
Also, I've shared your web site in my social networks!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 04:50 ب.ظ
Hello! I could have sworn I've visited your blog before but
after browsing through some of the articles I realized
it's new to me. Anyhow, I'm certainly pleased
I discovered it and I'll be book-marking it and checking back frequently!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 12:23 ب.ظ
This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere.
Simple but very accurate information… Appreciate your
sharing this one. A must read post!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:47 ق.ظ
I know this site provides quality dependent articles or reviews and extra material,
is there any other web site which offers such
things in quality?
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 12:53 ق.ظ
I'm extremely inspired along with your writing skills and also with
the format to your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the excellent high quality writing, it
is uncommon to see a great blog like this
one today..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مهدی موذن
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :